Areo Press

Hayatı kolaylaştırır

Aero Press Kahve Yapım Tekniği

Kahvenin yer çekime meydan okuyan demleme tekniği Aeropress! Bu keşif 2005'te Amerikalı Aerobie şirketinin sahibi Alan Adler tarafından yapılmıştır. Şirket zaten Guiness Dünya rekorunu kıran superdisc'ler ile yerçekimine her seferinde meydan okuyan yenilikler yapmaktadır.1. Adım

200 gram su kaynatın. 15–18 gram kahve tartın (tercih ettiğiniz kahvenin sertliğine bağlı olarak). Deniz tuzundan biraz daha ince öğütebilirsiniz.

2. Adım

AeroPress'in ayrılabilir plastik kapağına bir kağıt filtre yerleştirin.

3. Adım

Filtrenizi ve kapağını ıslatmak için sıcak suyunuzun bir kısmını kullanın. Su burada çift işlev görür: Filtrenin kapağa yapışmasına yardımcı olur ve demleme kabınızı ısıtır. Su sıcak ve kapak oldukça küçük olduğu için bu zor olabilir: Kapağı kenarlarından tutun ve suyu yavaşça dökün, böylece filtre tarafından emilir.

4. Adım

AeroPress'inizi bir araya getirin. Tüm montajın kuru olduğundan emin olun.

5. Adım

Genişletilen ucu yukarı bakacak şekilde terazinize koyun, ardından ağırlığın darasını alın. Çekilmiş kahvenizi ekleyin. AeroPress'in üstündeki halka şeklindeki oluğun içine dikkatlice dökmeye çalışın.

6.Adım

Zamanlayıcıyı başlatın. Eklediğiniz kahvenin 2 katı kadar su ekleyin. Suyun sıcaklığı ortalama 93 derece olmalıdır. Derece göstergeli su ısıtıcınız yoksa kettle'da kaynayan suyu yaklaşık 2 dakika beklettikten sonra dökün. bu tam derece garantisi vermez ama kahvenizi yakmanızı önleyebilir.

7.Adım

Kahvenin eşit şekilde doygun olduğundan emin olun, gerekirse tahta kaşık veya bıçak ile hafifçe bastırın ve 30 saniye bekleyin.

8.Adım

Kalan suyu da ekleyin.

9.Adım

Bir dakika geçtikten sonra, 10 kez tahta kaşık/çubuk ile içini karıştırın.

10.Adım

Kapağı sıkın. Demleme kabınızın üstüne yerleştirin ve aşağı doğru baskı yapmaya başlayın. Burada yaklaşık 13 kiloluk bir dirençle karşılaşacaksınız. İtme çok kolay geliyorsa, öğütme derecesi çok kaba(coarse) olabilir; itmek zorsa, öğütme derecesi ince(fine) olabilir. Bir tıslama sesi çıkarmaya başladığında kahveniz tamamen demlenir. Bu, AeroPress'inizin daha fazla su çekmeyeceği anlamına gelir.
Kahvenizi kabınıza dökebilir ve keyifle içebilirsiniz.
Neler gerekli?

  • AeroPress
  • AeroPress Filtresi
  • Su ısıtıcısı (Kettle)
  • Öğütücü
  • Dijital tartı
  • Zamanlayıcı

Demleme süresi

  • 1-1.30 dakika