Chemex

Chemex Yapım Tekniği

Kahve tutkunlarının vazgeçilmezleri arasındadır Chemex. Tasarımı, 1941 yılında icat eden Peter Schlumbohm'dan beri değişmemiştir(ahşap sapı, deri kordon, konik cam). Chemex'ten çıkan kahve seramik drip kahveye benzer ama hataya daha çok yer verir Chemex. Drip yapım tekniğine göre biraz daha iri öğütürseniz eğer daha iyi sonuç alırsınız. Aynı şekilde akma oranı da önemlidir. Daha fazla dikkat etmek gerekir Chemex'lerde.

Tabi, sonucu keyifle içilen, duygu yoğunluğu içeren bir kahve olduğundan uğraşın sonuna değecektir!1. Adım

Kahve miktarı ve su, demlediğiniz kahve tipine ve sevdiğiniz sertlik derecesine göre değişiklik gösterir. Başlangıç noktası olarak, 50 gram kahve ve 700 gram su kullanmanızı öneririz, sonra da kişisel zevkinize göre ayarlama yapın.

2. Adım

Kağıt filtrenizi açın ve Chemex'inize yerleştirin, Katlama bölümünün dökülme musluğuna bakmasını sağlayın.

3. Adım

Filtreyi sıcak suyla ıslatın. Dökülen suyu Chemex'ten tekrar geri atın.
4. Adım

Öğütülmüş kahvenizi filtreye dökün ve hafifçe sallayın. Bu, yatağı düzleştirerek, daha eşit bir dökmeye izin verir.
5. Adım

Toplam 4 su dökümü olacak. Bu ilki.

Ortasından başlayarak, kahve alanınızdaki suyu iki kez hafifçe dökün (örneğin, 25 gram kahve varsa 50 gram su). Yavaşça dışa doğru çalışın ve filtrenin yanlarından dökülmesinden kaçının. Bu kadar miktar su eklemenin kahvenin genişlemesine ya da “bloom” neden olduğunu fark edeceksiniz. 45-55 saniye kadar kalmasına izin verin. İyi bir "blooming" doygunluğun eşit olmasını sağlar.
6. Adım

İkinci dökümü yine merkezden başlayarak dairesel hareketlerle dışa doğru suyu dökün. Filtrenin üzerine dökmekten kaçının. Filtrenin tabanından 2cm düşene kadar suyun Chemex'in içine damlamasını sağlayın. Bu seferki su dökümü için yaklaşık 200 gram su kullanmalısınız.
7. Adım

6.adımdakileri tekrar edin. 200gr. su tekrar yavaşça dökün. Filtrenin tabanından 2cm düşene kadar suyun Chemex'in içine damlamasını sağlayın.
8. Adım

Suyun Chemex'in içine tamamiyle dökülmesini bekleyin.
9. Adım

Demlemek 3,5–4,5 dakika sürmüş olmalıydı. Demlemek çok hızlıysa, bir dahaki sefere daha ince bir öğütme veya daha yavaş akma hızı kullanmayı düşünün. Demlemek çok yavaşsa, daha kalın bir öğütme veya daha hızlı bir akma oranı kullanmayı düşünün. Isıtılmış bir bardağa dökün ve tadını çıkarın!Ne gerekli?

  • Chemex
  • Kağıt Filtre
  • Su ısıtıcısı (Kettle)
  • Öğütücü
  • Dijital tartı
  • Zaman ölçer

Demleme Süresi

3-4 dakika