Pour Over

Pour Over Demleme Tekniği

Modern makinelerden uzak, elektrige gerek duymadan basit araçlarla demleyebileceğiniz bu teknik aslında çok kompleks bir tat almanızı sağlayacaktır.1. Adım

0,6 litrelik suyu ısıtmayla başlayın.

2. Adım

30 gram kahveyi (3 çorba kaşığı) deniz tuzuna benzer büyüklükte öğütün. Hafifçe kavrulmuş tek köklü kahvenin nüanslı lezzetinin tadını çıkarmak için daha az kahve ile öneririz: Her 0,35 litre su için 23 gram kahve.

3. Adım

V60'yi yerleştirdikten sonra kağıt filtreyi sıcak suyla ıslatmanızı ve demleme işlemine başlamadan önce suyu boşaltmanızı öneririz.
4. Adım

Öğütülmüş kahveyi kağıt filtreye ekleyin ve öğütme yüzeyini düzleştirmek için hafifçe vurun. Demleyiciyi bir sürahi veya kaba yerleştirin, tüm kurulumu dijital bir ölçeğe yerleştirin ve sıfıra ayarlayın.
5. Adım

Toplam dört döküm(pour) olacak. Bu ilki ve en keyiflisi çünkü kahvenizde "bloom" efektini yani hava kabarcıklarını göreceksiniz. Nedeni sıcak su, kahve ile ilk kez buluştuğunda Co2(karbondioksit) gazı açığa çıkmaktadır.

Bu kahve hazırlığı için toplam dört pour olacak. Bu, ilk ve en büyülü, çünkü kahveyi “çiçeklenme” yi göreceğiniz zamandır. Sıcak su ilk kez yere vurduğunda, Co2 çiçek açıcı bir etki yaratarak serbest bırakılır - zemin topluca yükselir.

Bir zamanlayıcı başlat. Dış kenardan başlayarak kahvenin üzerine yavaşça su dökmeye başlayın ve sabit bir spiralle zeminlerin ortasına doğru hareket edin. Ölçek 60 gram ulaştığında dökmeyi bırakın. Az miktarda su eklemeniz gerekse bile tüm kahvenin sıcak su ile temas ettiğinden emin olun. Dökme yaklaşık 15 saniye sürmelidir. İkinci dökmeye geçmeden önce kahvenin alt kaba damlaması için 30 saniye daha izin verin.
6. Adım

Zeminlerin ortasından başlayarak, dış kenara doğru ve ardından tekrar merkeze doğru sabit bir spiral hareketi ile dökün. Filtredeki dalgaların üzerinden kenara kadar tamamen döktüğünüzden emin olun. Bu, tabanın içeride sıkışıp kalmasını ve çıkarımın geri kalanından uzaklaştırılmasını önlemeye yardımcı olur. Yaklaşık 90 gram daha su ekleyin. Bu akma sırasındaki amaç, yatağın yüzeyindeki tüm alanları batırmaktır. Bu, kahveyi harekete geçirir ve suyun türbülans yaratmasını sağlayarak, suyun tabandan kahveyi daha eşit bir şekilde çıkarmasını sağlar. 45-65 saniyenin geçmesine izin verin.
7. Adım

İkinci dökmeden sonra gelen su ve kahvenin karışımı filtrenin dibine düştüğünde, 100 gram daha su dökün ve 15–20 saniye daha bekleyin.
8. Adım

Üçüncü dökümden sonra su ve kahve filtrenin dibine düştüğünde dördüncü ve son dökümü tamamlayın. 100 gram daha su ilave edin. Bu döküm 20 saniye sürmeli.
Tebrikler. Kahvenizi keyifle içebilirsiniz!...
Ne gerekli?

  • Coffee Dripper(V60)
  • Kağıt filtre
  • Su ısıtıcısı (Kettle)
  • Öğütücü
  • Dijital ölçü
  • Zamanlayıcı

Demleme Süresi

2,5-3 dakika